Kalendārs

Atpakaļ

PĒCATTĒLSLielā / Mazā zāle

(Powidoki)
Polija, 2016
Biogrāfiska drāma
Garums: 98 min.
Režisors: Andrzej Wajda
Lomās:  Boguslaw Linda, Aleksandra Justa, Bronislawa Zamachowska

Tikai Splendid Palace.
Andžeja Vajdas pēdējā filma.

Režisoru Andžeju Vajdu mēdza dēvēt par kino cilvēku, kurš satricināja Berlīnes mūri. 60 gadus ilgajā kino karjerā poļu kino klasiķis par savu radošo misiju uzskatīja iedziļināties savas tautas vēsturiskajās tēmās, arī visneērtākajās, diskutablākajās un neviennozīmīgākajās. Sākot ar savu pirmo filmu “Paaudze”(Generation, 1954)  un beidzot ar pēdējo “Pēcattēls”(Afterimage, 2016).
Vajda savu filmu varoņus nekad neidealizē, bet arī nenosoda, viņš atstāj viņiem iespēju būt cilvēkiem ar savām vājībām, politiskajām kļūdām un apjukumu.
Austrumeiropas kino vēsture nav iedomājama bez Vajdas  klasiskajām  filmām  “Pelni un dimants” (Ashes and Diamonds, 1958),  ilgus gadus cenzūras aizliegtā lente “Dzelzs cilvēks” (Man of Iron, 1981)mudināja runāt patiesību par režīmu, kura varas gadi jau bija skaitīti arī Andžeja Vajdas radošās drosmes dēļ...
Poļu kino vecmeistars palika uzticīgs saviem cilvēciskajiem un ētiskajiem ideāliem, kurus apliecina arī viņa jaunākā un pēdējā filma “Pēcattēls”.

Biogrāfiskā filma ir veltīta poļu gleznotājam abstrakcionistam Vladislavam Stšemiņskim(Wladyslaw Strzeminski), kurš palika uzticīgs savai mākslas uztverei un izpausmei, ignorējot laikmeta uzspiestos, patosa pilnos reālisma kanonus. Domubiedrs un draugs Markam Šagālam un Kazimiram Maļevičam, studentu dievināts mākslas profesors, padomju laika nebrīvi uztvēra kā  patiesu mākslas principu un cilvēciskās izturības pārbaudījumu.  Pats režisors  Andžejs Vajda jaunībā studējis glezniecību, kas  atstājis iespaidu arī uz viņa kino un ļāvis izveidot metaforām bagātu autorrokrakstu, kam raksturīgs raits stāstījums, izcili aktierdarbi un spilgtas kinematogrāfiskas metaforas. Andžejs Vajda savas filmas priekšvārdā teicis: “Es jau ļoti sen velējos uzņemt filmu par gleznotāju. Šis ir stāsts par cilvēka nesalaužamo pārliecību un mākslinieka dvēseles spēku. Viņš ir veltījis sevi mākslas formai, kuras izpratnei ir vajadzīga iedziļināšanās. Bet tas ir arī  stāsts par vīrieti,  kuru mīl sieviete”.
Pasaule apbrīno Andžeja Vajdas  emocionāli satricinošos filmu finālus.
“Pēcattēls”- ir meistara cienīgs pēdējais cēliens viņa mākslas enciklopēdijā. Filma, kas augstu novērtēta Toronto un Romas kinofestivālos.

Andžejs Vajda ir saņēmis Oskara balvu par mūža ieguldījumu pasaules kino mākslā(2000) un Eiropas Kinoakadēmijas balvu par mūža ieguldījumu (1990). Andžeja Vajdas daiļrade bija un ir sava veida etalons spējai runāt mākslas tēlos, pretoties mūsu kopīgajā vēsturē piedzīvotajam totalitārismam, un tā iedvesmojusi arī latviešu režisorus.

Vecuma ierobežojums: 12+

Filma poļu valodā ar subtitriem latviešu un krievu valodā.

Kinoteātrī "Splendid Palace" no 24. marta!

Ieeja:
Darba dienās līdz plkst. 17:59 -  5.00 EUR
Darba dienās no plkst. 18.00 – 6.00 EUR
Sestdien, svētdien un svētku dienās – 6.50 EUR
Studentiem, uzrādot ISIC karti, studenta apliecību – 4.50 EUR
Skolēniem, pensionāriem, uzrādot apliecību – 3.50 EUR

– Drukāt dokumentu