Kalendārs

Atpakaļ

PĒDĒJĀ TEMPĻA HRONIKASLatvija, 2012
Dokumentālā filma
Garums: 58 min

Režisors: Dāvis Sīmanis

No 15. novembra kinoteātrī „Splendid Palace” būs iespējams noskatīties režisora Dāvja Sīmaņa pilnmetrāžas dokumentālo filmu par Latvijas Nacionālās bibliotēkas celtniecību - „Pēdējā tempļa hronikas”. Kinoteātrī var iegādāties biļetes arī uz filmas pirmizrādi 14. novembrī.

Filma ir stāsts par cilvēku un cīņu par viņa radošo ideju realizēšanu, bet pats svarīgākais – par vienas celtnes – jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas – likteni. Ar poētisku minimālismu filma izseko jaunās ēkas būvniecībai: no pirmsākumiem vēl tukšā un pamestā būvbedrē līdz pat daudzkārt apspriestajam pabeigtās Gaismas pils siluetam. Vērojot un vizuālā simfonijā sakārtojot celtniecības darbu, filmas veidotāji būvlaukumā ir saskatījuši mitoloģisku un rituālu kārtību, tādējādi radot asociācijas ar augstāko garīgo celtņu – tempļu – būvniecību agrāk vēsturē.
Kā, atsaucoties uz amerikāņu arhitektu Lūisu Kānu, izsakās filmas režisors Dāvis Sīmanis: „Izcilas celtnes sākas ar neizmērāmo, top izmērāmajā, bet tās jānobeidz atkal neizmērāmajā”. Bibliotēkas celtniecība ataino Latvijas realitāti. Divdesmit gadus pēc pirmajām skicēm, tā beidzot ieguvusi reālu veidolu un kļuvusi par neatņemamu Pārdaugavas silueta sastāvdaļu.

Filma caur pašas ēkas un divu varoņu – galvenā arhitekta un ceļamkrāna operatores – portretējumu atklāj mūžīgo konfliktu starp lielu ideju diženumu un nenovēršami sekojošo simbolisko upurēšanu, lai tās realizētu.
Filmas tapšanā piedalījušies: režisors Dāvis Sīmanis, operators Andrejs Rudzāts, skaņu operators Normunds Kļaviņš, skaņu režisors Anrijs Krenbergs un komponists Voldemārs Johansons. Filmas uzņemšanā tika izmantota speciāla kino uzņemšanas tehnika, kā arī augstas izšķirtspējas kameras, lai skatītājiem redzamais rezultāts uz ekrāna pilnībā atbilstu bibliotēkas būvniecības vērienam.

Filma četru gadu garumā tapusi studijā „Ego Media”, to atbalstīja Nacionālais kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Nacionālā Būvkompāniju apvienība, Rīgas dome, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība, ASV vēstniecība Latvijā.

Kino režijā Dāvis Sīmanis debitēja 2006. gadā ar dokumentālo filmu „Versija. LNO”, kas veltīta Latvijas Nacionālās operas ēkas atjaunošanas desmitgadei. Par šo filmu režisors ieguva Nacionālā filmu festivāla balvu „Lielais Kristaps” par labāko debiju.

2009. gadā Dāvja Sīmaņa dokumentālā filma „Valkyrie Limited”, kas ataino režisora Viestura Kairiša darba procesu Latvijas Nacionālajā operā, iestudējot Riharda Vāgnera operu „Valkīra”, saņēma starptautisko filmu kritiķu balvu (FIPRESCI) Nacionālajā filmu festivālā „Lielais Kristaps”.
Dāvja Sīmaņa 2010. gadā izveidotā dokumentālā filma „Pasaules skaņas” atklāj diriģenta Māra Sirmā un mūsdienu komponistu radošo darbu pie projekta „Pasaules Saules dziesmas”. Filma tikusi izrādīta un saņēmusi balvas starptautiskos filmu festivālos, tostarp vienā no Eiropas nozīmīgākajiem starptautiskajiem dokumentālo filmu festivāliem Leipcigā.

Tēmas ziņā Dāvja Sīmaņa jaunākā filma „Pēdējā Tempļa hronikas” turpina stāstu par cilvēku un cīņu par viņa radošo ideju realizēšanu.
Dāvis Sīmanis publicējas žurnālos „Rīgas Laiks” un „Studija”, darbojas arī kā lektors Kultūras akadēmijā.– Drukāt dokumentu