Kino

Atpakaļ

KVADRĀTS

Lielā / Mazā zāle

(The Square)
Zviedrija, Vācija, Francija, Dānija, 2017, 142 min.
Drāma, komēdija
Režisors: Rūbens Ēstlunds
Lomās: Kless Bangs, Dominiks Vests, Elizabete Mosa, Terijs Notari

2017. gada Kannu kinofestivāla “Zelta palmas zars”
 
Latvijas kinoteātros – ar „Zelta palmas zaru” apbalvotā satīra „Kvadrāts”

„Kā torte, kuru režisors tev met sejā,” – tā par zviedru režisora Rūbena Ēstlunda satīru „Kvadrāts” („The Square”) raksta kinokritiķis Robijs Kolinss. Kolēģis Patriks Raiens sajūsmā piebalso: „Līdz šim neviena „Zelta palmas zaru” saņēmusī filma nav bijusi tāda kā šī.” Galveno Kannu kinofestivāla balvu saņēmusī drāma ir caururbjošs, asprātīgs un komisks  mūsdienu sabiedrības skatījums. Filmas pirmizrāde Latvijā – 2. novembrī.

Filma vēsta par Kristiānu (dāņu aktieris Kless Bangs) – cienījamu modernās mākslas muzeja direktoru un filantropu. Vīrietis gatavojas jaunam mākslas projektam – konceptuālai instalācijai „Kvadrāts”, kurai  jāstāsta par altruismu un sociālo atbildību. Tomēr tas, kas tiek pārliecinoši deklarēts teorijā, ne vienmēr attaisnojas dzīvē.

Kādu dienu Kristiānam nozog telefonu un nevainojamā dzīves idille pārvēršas nevaldāmā haosā. Tas iespaido vīrieša reputāciju, godu un nevainojamo tēlu. Galveno varoni Kristiānu režisors dēvē par sociālo hameleonu, kurš zina, kā sabiedrībā baudīt cienījamu statusu un lavierēt starp muzeja atbalstītājiem, māksliniekiem un apmeklētājiem. Pēc viņa teiktā, līdzīgi „ideālie cilvēki” mūsdienās sastopami visur.

Smejas par politkorektumu

Spāņu kinomeistars Pedro Almodovars, kurš režisoram pasniedza „Zelta palmas zaru”, sacīja, ka komiskā zviedru satīra stāsta par „politkorektuma diktatūru”, un piebilda: „Tik nopietna tēma tiek apspēlēta ar neizmērojamu izdomu. Tas ir ļoti, ļoti, ļoti smieklīgi.”

Kinokritiķi „Kvadrātu” sauc par gudru, ļoti asprātīgu un neprātīgi ambiciozu skatījumu, kura provokatīvais gars to tuvina Larsa fon Trīra un Luisa Bunjuela darbiem.

Iespējams, vislabāk to raksturo kinokritiķis Braiens Taleriko: „Vizuāli pārsteidzoša filma ar labu aktierspēli, kuru daži dievinās, bet citi ienīdīs. Man ir aizdomas, ka tā šķels, nevis vienos, tāpat kā visa lielā māksla. Domāju, ka tieši to Ēstlunds vēlas.”

Satīra par mūsdienu mākslu un dzīvi

Mūsdienu mākslas aina nejauši kļuva par filmas galveno tēmu. Režisors arī pats vairākus gadus ir radījis mūsdienu mākslu, un viens no viņa pēdējiem darbiem – instalācija ar kvadrātu Varnamo muzejā – bija „Kvadrāta” aizsākums.

Par vienu no mūsdienu talantīgākajiem kino provokatoriem dēvētais Rūbens Ēstlunds filmā atskatās ne tikai uz mūsdienu mākslu, kam zudusi saikne ar realitāti.
Viņa redzeslokā nonāk arī sabiedrības liekulība, hameleonisms un arvien lielākā plaisa starp bagātajiem un nabagajiem.

Kā saka režisors, šajā filmā viņu interesējis konflikts starp cilvēka intelektu un instinktu: „Es gribēju izstāstīt stāstu, tā sakot, divos līmeņos. Pirmais ir individuālais līmenis, kad tu dzīvo savu dzīvi, cenšoties risināt morāles jautājumus, ar kuriem saskaries uz ielas un ģimenē. Otrs slānis man bija drīzāk sociāla līmeņa jautājumi, kā arī zināms izaicinājums mediju videi un mākslas pasaulei, kurai būtu jānodarbojas ar šo jautājumu aktualizētajām idejām, un komentāri par to, ar ko cilvēkiem ir jātiek galā.”

Epizodiskas lomas komiskajā satīrā atveido amerikāņu aktrise, „Zelta globusa” laureāte Elizabete Mosa (kļuva slavena ar lomu seriālā „Reklāmas vilki”) un diviem „Zelta globusiem” nominētais britu aktieris Dominiks Vests.

Filmas „Kvadrāts” reklāmkadri: https://www.youtube.com/watch?v=3mNo4P_Z1g4&feature=youtu.be


 
Filmas oriģinālvaloda: zviedru, angļu, dāņu ar subtitriem latviešu un krievu valodās.

Vecuma ierobežojums: 18+

Kinoteātrī “Splendid Palace” no 2.novembra!

Ieeja:
Darba dienās līdz plkst. 17:59 -  5.00 EUR
Darba dienās no plkst. 18.00 – 6.00 EUR
Sestdien, svētdien un svētku dienās – 6.50 EUR
Studentiem, uzrādot ISIC karti, studenta apliecību – 4.50 EUR
Skolēniem, pensionāriem, 3.grupas invalīdiem, uzrādot apliecību – 3.50 EUR

– Drukāt dokumentu