Kino

Atpakaļ

’LULU bērniem’’ – operas un baleti pašiem mazākajiem

Kafejnīca "Film Noir"

‘’LULU bērniem’’ ir uzticīgi klāt ar savu jauno vasaras sezonas programmu un ielūdz bērnus uz četriem aizraujošiem vakariem kopā ar pasaules labāko baletu un operu solistiem no 10. jūnija līdz 7. jūlijam. Līdzi drīkst ņemt arī vecākus, kuriem būs ne mazāk interesanti, paplašināt savu redzesloku, klausoties erudīto lektoru stāstījumā par katru no skatāmajiem operas un baleta priekšnesumiem. Tos vērot, kā jau ierasts, aicinām mājīgajā kinoteātra Splendid Palace kafejnīcas Film Noir zālē. Vēlamies pievērst uzmanību, ka šoreiz tiekamies divās svētdienu un divās sestdienu pēcpusdienās, plkst. 16:00. Pateicoties mūsu finansiālajiem atbalstītājiem Valsts Kulturkapitāla Fondam un VAS Latvijas Dzelzceļš, ieeja visos seansos bez maksas.

 

Sākas vasara un arī LULU dodas tuvāk dabai, tāpēc cikla pirmajā daļā veseli divi priekšnesumi, kuros nozīmīgākās lomas ieņem varoņi tieši no dzīvnieku valstības, savukārt turpinājumā – iespēja doties līdzi piedzīvojumos pasaku tēliem, kuri jau pazīstami teju ikvienam bērnam un tāpēc ir jo īpāši piemēroti, lai kopā ar tiem atklātu sev maģisko operas un baleta pasauli. Kā tik visa tur nebūs – gan Pēterītis ar Vilku, gan Trusītis, kuru pašu sauc par Pēterīti, pīles un varedes, kas dejo baletu, kāda guļoša princese un puisēns, kura deguns stiepjas garumā ikreiz, kad tas melo… Taču mieru, tikai mieru un par visu pēc kārtas!

 

Ciklu atklāsim 10. jūnijā (svētdienā) ar Sergeja Prokofjeva simfoniskās pasakas ’Pēterītis un Vilks’’ leļļu animācijas filmu, ar kuru pirms seansa mūs iepazīstinās bērnu iemīļotā mūzikas pasniedzēja un stāstniece Iveta Grunde. Prokofjevs rakstījis šo darbu tieši bērniem, lai tie pēc iespējas interesantākā un prātā paliekošākā veidā spētu iepazīties ar simfonisko orķestri, tāpēc katram varonim izvēlēts savs īpašs instruments. Stāsts ir vienkāršs, bet aizkustinošs – Pēterītis dzīvo mazā meža būdiņā kopā ar savu Vectēvu, rudo Kaķi un Pīli, taču kādu dienu pie viņiem iemaldās Vilks un Pīli apēd. Pretēji Vectēva aizliegumam, Pēterītis dodas pāri nama sētai pakaļ Vilkam un sākas aizraujoša un asprātīga cīņa. Varam pateikt vecākiem priekšā, ka Pēterītim Vilku tik tiešām izdodas notvert, taču rodas jautājums – ko ar to darīt tālāk? Filmas režisore Sūzija Templtone (Suzie Templeton) tam pievērsusi īpašu uzmanību un, iespējams, tieši filmas beigas ir tās, kas 2008. gadā ļāva tai nopelnīt Amerikas Kinoakadēmijas balvu – Oskaru. Lai uzzinātu, kādas tās ir, protams, jānoskatās pati filma.

 

Kā nākamo, 17. jūnijā (svētdienā), piedāvājam vērot Džona Lankberija baleta ‘’Beatrises Poteres stāsti’’ animācijas filmu. Te nu dzīvnieku pasaule triumfē vēl pilnīgāk un Londonas Karaliskā baleta solisti uz skatuves atdzīvina britu rakstieces un ilustratores Beatrises Poteres alter ego – jaunas meitenes iztēlē mītošos varoņus Trusīti Pēterīti, pelīti Hanku Manku, kolorīto vardes kungu Džeremiju Fišeru un citus. Uzvedumu veido vairāki atsevišķi stāstiņi no viņu dzīves, ko režisors Redžinalds Milzs (Reginald Mills) parāda vienīgi ar dejas un mūzikas palīdzību, bez vārdiem, tāpēc tas  jo īpaši piemērots arī pašiem mazākajiem skatītājiem. Pirms filmas demonstrēšnas par to vairāk pastāstīs dzejnieks Toms Treibergs, kura uzstāšanās parasti ir priekšnesums pats par sevi.

 

30. jūnijā (sestdienā) turpināsim ar Džonatana Dova operu ‘’Pinokio piedzīvojumi’’. Itāļu rakstnieka Karlo Lorenzīni (Carlo Lorenzini) radītais puisēns vārdā Pinokio, kura deguns stiepjas garumā ikreiz, kad tas melo, dienasgaismu pirmo reizi ieraudzīja tālajā 1883. gadā. Kopš tā laika ir tapušas vairākas šī stāstu krājuma adaptācijas, no kurām populārākā, jādomā, ir Volta Disneja 1940. gadā veidotā multfilma. Taču Lielbritānijas pilsētā Līdsā mītošais opernams Opera North piedāvā citādu skatījumu uz šo stāstu, savā 2008. gada uzvedumā atgriežoties tuvāk pie Lorenzīni oriģināla. Martina Dankana (Martin Duncan) režija ir vienkārša, bez liekiem izgreznojumiem un brīžiem pat reālistiska. Tāpēc šis ir lielisks priekšnesums, lai runātu ar bērniem par ar operu, ļaujot tiem just līdzi varonim, kurš ir jau pazīstams, bet vienlaikus novērojot gan līdzības, gan atšķirības ar to pasaku, kuru viņi jau redzējuši un kura šķiet labi zināma. Sarunu iesākt palīdzēs muzikologs Dāvis Eņģelis.

 

Ciklu noslēgsim 7. jūlijā (sestdienā) ar pasaules baleta klasiku, Pētera Čaikovska baletu ‘’Apburtā princese’’. Pārsteidzošā kārtā, pat šajā stāstā daba parādās uz skatuves visā tās krāšņumā – pēc tam, kad princeses Auroras sešpadsmitajā dzimšanas dienā nenovīdīgā feja Karabosa to iemidzina, uzliekot savu lāstu, pils ieaug vīteņaugos un ziedos uz simts gadiem. Princesi pamodināt var tikai izredzētā prinča skūpsts, un, protams, ka princis Dezirē arī ierodas, iemīlas guļošajā daiļavā un to atmodina! Dzimst jauna mīlestība un tā tiek svinēta, pilī sarīkojot masku balli ar grezniem kostīmiem un dejām, kas šajā Londonas Karaliskās operas iestudējumā, saglabājot Mariusa Petipā (Marius Petipa) oriģinālo horeogrāfiju, izskatās patiešām – karaliski. Ar šo sajūtu ‘’Apburtās princeses’’ priekšnesumu atstāj arī skatītāji, bet pirms miega, nu jau iztēlē, turpina skanēt Čaikovska brīnumainā mūzika. Pirms seansa ar aizraujošu ievadlekciju tam visam mūs sagatavos kompnists Edgars Raginskis.

 

 

Projekts tiek īstenots sadarbībā ar Valsts Kultūrkapitāla fondu un VAS Latvijas Dzelzceļš.

Ieeja visos seansos bez maksas.


– Drukāt dokumentu