Kino

Atpakaļ

BALTIJAS PĒRLE - MIRUŠIE NEMIRST / МЕРТВЫЕ НЕ УМИРАЮТ

Lielā / Mazā zāle

Mirušie Nemirst. Džims Džārmušs (The Dead Don’t Die)

“Labi tas nebeigsies,” - mundri un optimistiski tiekam brīdināti šī stāsta pirmajās minūtēs.
Tumsa, ieradusies nez no kurienes, pārklāja rāmo provinces pilsētu... Būt vai nebūt – tāds ir jautājums nelielam policijas iecirknim, kas piepeši nonācis dīvainu un nedraudzīgu radību iebrukuma epicentrā. Iedomājieties, ka, bezrūpīgi iegriezies vietējā lielveikalā pēc kārtējās alus bundžas, jūs sastopat šaušalīgi drūmu kaut ko, kas uzstājīgi pieprasa: “Kafiju!” Tas ir nomācoši.

Un vēl arī “vella hipsteri” ar sev raksturīgo ironiju cenšas sarīkot zombijballīti, provocējot apkārtējos uz nepārdomātu rīcību. Labi tas nebeigsies... jau kuro reizi tiekam brīdināti, no kā sāk pamatīgi galva griezties.
Tomēr nav jāļaujas bezcerībai!

Trīs drosmīgi bruņinieki policistu drānās un noslēpumaina, viņiem pieslējusies vietējā morga darbiniece met neprātīgu izaicinājumu alkatīgo nešķīsteņu ordām.

Kā nojaušat, šī pretstāve nozīmē ko vairāk nekā vien kārtējo cīņu par izdzīvošanu.
Tuvojoties elpu aizraujošās bakhanālijas finālam, valdošais ārprāts sasniedz augstāko pakāpi.
Jūs taču brīdināja: “Labi tas nebeigsies.”
 
Kad 1995. gadā Džims Džārmušs atveda uz Kannām “Mironi”, kritiķi saķēra galvas: “Džim, kas tas tāds?”
Kā zināms, jau pēc dažiem gadiem šī filma tika atzīta par šedevru. Pēc visa spriežot, vēsture atkārtojas. Šoreiz Džārmušs atkal piespiedis žurnālistus neizpratnē steigties laukā no zāles, raustīt plecus, sist kājas pie zemes un bārstīt niknus opusus, jo viņa jaunais darbs, kas ietver zombijus, šausmas un komēdiju, nekā nav klasificējams.
Izsmalcinātā makabriskā satīra, kurā pārpārēm kino citātu un tīšu klišeju, ir ārkārtīgi smieklīga un apzināti paredzama, bet tajā pašā laikā pārsteidz neparastais režijas risinājums.

Tas ir neapstrīdami – Džims Džārmušs radījis oriģinālu filmu, kas lauž pastāvošos šablonus un paceļ kino valodu jaunā līmenī. Ļausim netālredzīgiem īgņām arī turpmāk mācīties no pašu kļūdām.
Ļausim netālredzīgiem īgņām paturēt savu viedokli un mācīties no pašu kļūdām.

– Drukāt dokumentu