Atpakaļ

Jaunumi

Filmā “Mafijas nodevējs” stāsts par cilvēku, kurš Sicīlijas mafiju nospieda uz ceļiem

Itāliešu kino lielmeistars Marko Bellokio (Marco Bellocchio) jaunā filmā “Mafijas nodevējs” („Il traditore”, 2019) rāda patiesu mafijas pasaules ainu. Tas ir reāls stāsts par Tomazo Bušetu, kurš, nenodod “Cosa Nostra” principus, nospieda Sicīlijas mafiju uz ceļiem, jo tā pati bija pārkāpusi savu goda kodeksu. Kannu kinofestivālā filma bija nominēta balvai “Zelta palmas zars”.

Mafijas beigu sākums

20. gs. 80. gadu sākumā Sicīlijā notiek nežēlīgs karš starp mafijas bosiem. Kāda grupējuma vadonis Tomazo Bušeta aizbēg no valsts un paslēpjas Brazīlijā. Mafijas klani pārkāpj pat savus nerakstītos likumus. Tas ir pretrunā ar vērtībām, kuras Bušeta izsenis tur godā. Brazīlijas policija tomēr apcietina Tomazo un izdod viņu Itālijai. Dzimtenē viņš pieņem kardinālu lēmumu, kas mainīs noziedzīgās organizācijas vēsturi, - lauž “ģimenei” doto zvērestu un atklāj mafijas noslēpumus.  

Veidojot filmu, man bija svarīgi kliedēt mītu par mafiju un tās locekļu rīcību,” režisors Bellokio saka par galveno varoni intervijā žurnālam „Screen International“. Viņaprāt, Bušeta nav nozīmīgs tāpēc, ka nodeva mafijas locekļus, atklāja viņu vārdus un noziegumus. Būtiskākais, ka viņš tiesnesim Džovanni Falkonem izskaidroja “Cosa Nostra” struktūru. 

Visrūpīgāk apsargātais noziedznieks pasaulē

Kad Bušeta kopā ar trešo sievu un bērniem aizbēg uz Brazīliju, viņu meklē ne vien Itālijas policija un mafija, bet arī ASV un Brazīlijas likumsargi, jo viņu tur aizdomās par narkotiku tirdzniecības organizēšanu. Jaunais Sicīlijas mafijas boss Salvatore Rīna pavēl nonāvēt Bušetas tuviniekus – divus dēlus, brāli un brāļadēlus. Tomazo nolemj atriebties. Viņš liecina līdz šim lielākajā mafijas prāvā, ko dēvē par “Maksiprāvu”. Viņa 3000 lappušu garās liecības ļāva Itālijas tiesai ierosināt krimināllietas pret 475 mafijas locekļiem un 19 mafijas vadoņiem piespriest mūža ieslodzījumu. No 1986. līdz 1992. gadam “Maksiprāva” notika astoņstūru bunkurā, kas bija šim nolūkam izbūvēts Palermo cietumā. Prāvā piedalījās visas puses – noziedznieki, viņu advokāti un liecinieki. Neparastā telpa un iespaidīgā mafijas locekļu uzvedība meistarīgi atainota filmā “Mafijas nodevējs”.

Drošības apsvērumu dēļ Bušetu un viņa ģimeni pārvieto uz ASV. Liecinieku aizsardzības programmā viņam ir garantēta neaizskaramība. Kādu laiku Tomazo ir jādzīvo tālu no tuviniekiem, neziņā par viņu atrašanās vietu. Viņš palīdzēja notiesāt arī Ņujorkas mafijas locekļus, kuri sadarbojās ar “Cosa Nostra”, pārdodot narkotikas. Tolaik lietu izmeklēja Rūdijs Džuliāni, tagadējais ASV prezidenta Donalda Trampa advokāts. ASV un Itālijas prāvu laikā Bušeta kļuva par pasaulē visrūpīgāk apsargāto noziedznieku. Pat pēc viņa nāves viņa tuvinieki slēpj savu identitāti, jo vēl joprojām izjūt nāves draudus.

 Kritiķi augstu novērtējuši filmas reālismu

Par mafiju uzņemtas daudzas filmas, dažas no tām iekļautas pasaules labāko filmu sarakstā. Taču šādos kinostāstos reti tiek rādīta īstā noziegumu pasaule. “Filmas “Mafijas nodevējs” reālisma dēļ tās režisors Bellokio ir augstu vērtējams, jo parādījis patiesus, neizpušķotus noziedznieku vaibstus,” raksta „Guardian”. Filmā nebūs ne zirga galvas gultā, ne ģimenes slaktiņa uz baznīcas kāpnēm kā kulta filmā “Krusttēvs”. Skatītāji redzēs reālo mafijas dzīvi visbriesmīgākajā veidolā. “The Hollywood Reporter” atzīst – filma “Mafijas nodevējs” ir labākā filma par “Cosa Nostra”. Pjērfrančesko Favīno – harismatiskā un intriģējošā Bušetas tēlotājs – nominēts Eiropas kinoakadēmijas balvai par labāko vīrieša lomu. Viņa lielisko tēlojumu augstu vērtē žurnāls  “Indiewire”. Britu Kinoinstitūta kritiķis Džons Blisdeils uzskata, ka tiesas ainās Favīno ir patiešām spožs.  

 Patiesais stāsts par cilvēku, kurš mafiju nospieda uz ceļiem,  kinoteātros no 17. janvāra.

Filmas “Mafijas nodevējs” treileris: https://www.youtube.com/watch?v=WvMB7aVe1u8 

BIĻETES

 

 

 Share


– Drukāt dokumentu