Atpakaļ

Jaunumi

NO KURIENES? UZ KURIENI? EIROPAS FILMU NEDĒĻA

No kurienes? Uz kurieni?
Eiropas filmu nedēļa
20.-26.maijs
Splendid Palace    
Ieeja - BRĪVA     


EUNIC tikšanās reizē 2015. gada nogalē tika pieņemts lēmums organizēt filmu nedēļu, kas veltīta migrācijas tēmai. Lai skatītājiem piedāvātu pēc iespējas daudzveidīgāku programmu, līdzdalībai projektā tika uzaicinātas arī diplomātiskās pārstāvniecības, Eiropas Parlamenta informācijas birojs Latvijā, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā. Šo institūciju sadarbības rezultātā ir radīta programma, kas skatītajiem sagādās ne vienu vien pārsteigumu.

Eiropas filmu nedēļas mērķi ir vairāki: plašā programma ilustrēs migrācijas tēmas aspektus Eiropas valstu kontekstā, neizvairoties arī no ikdienas attēlošanas un izaicinājumiem, tā atklās Eiropas šodienas realitāti, kas pastāv līdzās politiskajām debatēm, un, pateicoties daudzām iesaistītajām organizācijām, demonstrēs uzskatāmu sadarbību starp Eiropas valstīm. Migrācija ir kļuvusi par ikvienas Eiropas valsts sastāvdaļu un izmainījusi mūsu dzīves un kultūras. Dažās valstīs priekšplānā izvirzījusies ieceļošana, citās dominē izceļošana, taču Eiropas filmu nedēļa nav politisko debašu turpinājums – tā pievēršas citiem jautājumiem. Kāda ir individuālā migrācijas pieredze, kā migrācija maina mūsu sabiedrību, kādi stāsti atklājas uz lielā ekrāna, kā bagātinās mūsu kultūra, kādas ekonomiskās iespējas rodas, kādi ir risināmie uzdevumi un kādas rodas diskusijas?...
Mākslas – un, protams, arī kino – mērķis nav vispārīga parunāšana, bet gan individuālos stāstos balstīta tēmas atklāšana, un stāsti var būt visdažādākie: pozitīvi, skumju pilni, problemātiski, asprātīgi... Tieši individuālie stāsti kā mazi mozaīkas gabaliņi veido kopainu, kas atklāj mūsu sabiedrības daudzveidību un realitāti.

Eiropas filmu nedēļas programmā iekļautas gan mākslas, gan dokumentālās filmas, kuras ieguvušas prominentas kino balvas, tostarp 2016. gada Berlīnes starptautiskā kinofestivāla galvenās balvas, Zelta lāča, ieguvēja dokumentālā lente „Ugunis jūrā“ (2016., Itālija, Francija, režisors Džankarlo Rosi), kā arī citas. Programmas kuratore Sonora Broka atzīst: „Vienmēr esmu vairījusies no filmām, kuras skar migrāciju un ar to saistītos jautājumus, bet šīs programmas veidošana man sagādāja ne vienu vien pārsteigumu. Programmā iekļautās 11 filmas piedāvā 11 dažādus stāstus, ļauj iepazīt dažādas kultūras un ieraudzīt šo apbružāto, neērto tematu caur absolūta humānisma prizmu. Mēs gadu tūkstošiem esam bijuši klejotāji – to ir būtiski atcerēties. Viena no programmā iekļautajām filmām „Ziemas nomadi” aplūko tādu parādību kā „transhumance“, kas ir tikpat sena kā pasaule. Tā seko līdzi ganam, kurš jau 32 ziemas ved aitu ganāmpulku pāri Šveices pakalniem, naktis pavadot zem klajas debess un saskaroties ar dažādu attieksmi no zemes saimniekiem. Daži aizliedz vest aitas pāri saviem laukiem, citi aicina savās mājās, cienā ar vakariņām un neliedz pajumti. Svešais ir jāiepazīst, lai pieņemtu, un naidīgums nav atslēga.“

Eiropas filmu nedēļas ietvaros notiks arī diskusija par sociālpolitisko notikumu ietekmi uz dažādām mākslas formām. Tās nosaukums ir tāds pats kā filmu programmai „No kurienes? Uz kurieni?“ Diskusijā piedalīsies dokumentālā kino režisors, Rīgas Starptautiskā kino festivāla ietvaros notiekošā „ArtDocFest“ programmas kurators Vitālijs Manskis, Eiropas filmu nedēļas programmā iekļautās dokumentālās filmas „Partizāna dēls“ (2011, Zviedrija) autors Zanjars Adami, kā arī vācu žurnāliste Sineba El Masrara, kuras ģimene nāk no Marokas. Diskusijas moderators – režisors Gints Grūbe.

Eiropas filmu nedēļu organizē:
Eiropas Savienības valstu kultūras institūtu tīkla Latvijā (EUNIC Latvia) pārstāvji Gētes institūts Rīgā, Dānijas kultūras institūts Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, Francijas institūts Latvijā, Britu Padome Latvijā, Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā;
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā,
Eiropas Parlamenta informācijas birojs Latvijā;
ES un Eiropas Brīvās Tirdzniecības asociācijas valstu diplomātiskās pārstāvniecības: Dānijas Karalistes vēstniecība Latvijā, Itālijas vēstniecība Rīgā, Nīderlandes Karalistes vēstniecība Rīgā, Polijas Republikas vēstniecība Rīgā, Somijas vēstniecība Rīgā, Šveices vēstniecība Rīgā, Zviedrijas vēstniecība Rīgā.

PROGRAMMA

Ugunis jūrā
Fuocoammare / Fire at Sea
Itālija, Francija, 108`, 2016. gada 20. aprīlis režisors: Džanfranko Rosi
Vienīgais seanss – 20.maijā pulksten 19:00 (atklāšana)


Lampedūzas sala Itālijā ir kļuvusi par bēgļu krīzes priekšējo frontes līniju. Sala, kas atrodas 220 km attālu no kontinenta, pēdējos gados regulāri nokļūst mediju uzmanības centrā, jo tieši tur patvēruma meklējumos piestāj simtiem tūkstošu bēgļu no Āfrikas un Tuvajiem austrumiem, cerībā uz jaunu dzīves sākumu Eiropā. Eritrejā dzimušais režisors Džanfranko Rosi vairākus mēnešus pavadījis uz šīs 6000 cilvēku apdzīvotās Vidusjūras salas, portretējot tās iemītniekus un ikdienas realitāti, ko neizbēgami ietekmē pārsimtūkstoš bēgļu ierašanās katru nedēļu. Filmas centrā ir kāds divpadsmitgadīgs zēns, Samuēle, kurš pavada laiku klejojumos pa salu.
Šogad Berlīnes kinofestivālā filma saņēma četras balvas, to vidū arī Zelta lāci un Ekumeniskās žūrijas balvu; trijās kategorijās (labākā filma, režisors un producents) tā bija nominēta „Dāvidam” (David di Donatello balvu – Itālijas Oskara ekvivalentu – kopš 1955.gada ik gadu pasniedz Itālijas Kino akadēmija)

Ziemas nomadi                                                                                                                      
Hiver nomade / Winter Nomads
Šveice, Francija, Vācija, 90`, 2012.
Režisors: Manuels fon Šturlers
Vienīgais seanss – 21.maijā pulksten 15:00                                                                      

 
Katru ziemu gani Paskāls un Karola dodas garā ceļā, sauktā arī par `transhumance` - sezonālu cilvēku un mājlopu pārvietošanos no ziemas uz vasaras ganībām. Četru mēnešu garumā viņi mēros 600 km pa Šveices Alpu reģionu kopā ar trijiem nastu nesējiem-ēzeļiem, četriem ganu suņiem un astoņsimt aitām. Ganu patvērums naktī arī visskarbākajos laika apstākļos ir vien brezenta nojume un aitādu klājums.
Šī filma sniedz unikālu iespēju izsekot mūsdienu Eiropā tik neparastam ceļojumam. Tā ir odiseja cauri reģionam, kas pārdzīvo pārmaiņas, un greznās savrupmājas, dzelzceļš un industriālie rajoni šo ceļojumu ar katru gadu padara arvien grūtāku. Kolorītie vienpatņi Paskāls un Karola ar savu brīvības garu un dzīvesprieku piešķir īpašu pievilcību senajam amatam, kas visdrīzāk jau lemts izzušanai – vismaz šajā pasaules daļā. Ziemas nomadi ir piedzīvojumu filma – īstena mūsdienu „road movie”.
Kā labākā dokumentālā filma tā saņēma Eiropas Kino balvu, filma saņēmusi trīs Šveices Kino balvas (labākais operators, žūrijas īpašo balvu un Akadēmijas īpašo balvu par montāžu), kā arī bija nominēta vēl divās kategorijās (labākā dokumentālā filma un mūzika)

Partizāna dēls
Gerillasonen / Guerilla Son
Zviedrija, 73`, 2011.
Režisori: Zanjars Adami, Deivids Herdīss
Vienīgais seanss – 21.maijā pulksten 17:00


Zanjārs Adami pirmoreiz devās uz Zviedriju tikai piecu gadu vecumā – pavisam viens. Viņa vecāki palika Afganistānā, un tēvs pat neieradās uz lidostu atvadīties. 23 gadus vēlāk abi, Zanjars un viņa tēvs Tahers, sēž iepretim virtuvē kādā no Stokholmas piepilsētām.
Kuru katru dienu Zanjars kļūs par tēvu, un gaidāmais notikums viņam liek atgriezties pagātnē. Tahers Adami strādā par taksometru vadītāju Stokholmā. Viņš dara visu, lai aizmirstu pagātni: spīdzināšanu cietumā, brāļa slepkavību, pretošanās kustības skarbo ikdienu. Mierinājumu no atmiņām Tahers rod mūzikā: viņš dejo tango, spēlē klavieres un dzied. Bet pagātni noslēpt vairs nav iespējams – gaidot mazdēlu ierodamies šai pasaulē, atmiņas uzjundī ar jaunu spēku, un viņa dēls vēlas dzirdēt patiesību par savas bērnības notikumiem.
Filma bija iekļauta arī Amsterdamas Starptautiskā dokumentālo filmu festivāla konkursa programmā.

Okeānu krāsa
Die Farbe des Ozeans / Color of the Ocean
Vācija, Spānija, 95`, 2012.
Režisore: Megija Perena
Lomās: Sabine Timoteo, Alekss Gonsaless, Ibērs Kundē
Vienīgais seanss: 21.maijā pulksten 19:00


Kas ir pareiza rīcība un kas nav? Un vai tā, kas šķiet pareiza, var novest pie katastrofas? Filma „Okeānu krāsa” uzdod neērtus un aktuālus jautājumus.
Kāda vācu tūriste Kanāriju salu kūrorta pludmalē negaidīti kļūst par liecinieci afrikāņu bēgļu laivas piestāšanai krastā un cenšas palīdzēt slāpju nomocītajiem cilvēkiem. Viņai izveidojas draudzīga saikne ar kādu vīrieti un viņa mazo dēlu. Spānijas policija plāno bēgļus deportēt. Jaunās sievietes draugs neatbalsta viņas iejaukšanos situācijā. Neskatoties uz šķēršļiem, viņa nolemj rīkoties, bet situācija izvēršas savādāka, kā plānots.
„Okeānu krāsa” aizkustina – tas ir spēcīga stāsta, meistarīga operatora darba un superaktuāla temata apvienojums. Filma satricina skatītāja paļaušanos uz sižeta paredzamību un varoņu psiholoģiskā raksturojuma vienkāršošanu.
Filma saņēmusi Bavārijas Kino balvu, balvu par režiju tā saņēmusi Minhenes kinofestivālā, tā izrādīta arī Cīrihes kinofestivālā.
Aktrise Sabine Timoteo nospēlējusi galveno lomu Viestura Kairiša filmā „Melānijas hronika”, kas rudenī piedzīvos pirmizrādi.

Jauniņais
Nieuw / New
Nīderlande, 20`, 2014.
Režisors: Elfje Blankevorte
Vienīgais seanss – 22.maijā pulksten 15:00 (seansā demonstrēs arī īsfilmu „Eritrejas zvaigznes”)


Lielām acīm astoņgadīgais Tanans lūkojas apkārt uz jauno, svešo pasauli. Tikko sācies jaunais skolas gads, un Tanans nesaprot ne vārda. Izsaucieni, vārdi un teikumi flāmu valodā ir viņam nepazīstamas skaņas. Tanans Nīderlandē ir vien pāris nedēļas, un šeit viņam vēl nav draugu. Tanans nāk no Kongo, bet uzaudzis bēgļu nometnē Ugandā. Viņš ieradies Nīderlandē kā “uzaicinātais bēglis”. Filmā mēs sekojam viņa gaitām jaunajā zemē- pirmoreiz Tanans dzīvo skaistā mājā, pirmoreiz mācās braukt ar divriteni, runāt flāmu valodā. Bet vairāk par visu viņš cenšas iejusties. Kā iegūt draugus, ja nerunā ar tiem vienā valodā?
Kā labākā īsmetrāžas dokumentālā filma tā saņēma balvu Bērnu filmu festivālā Sietlā, filma bija iekļauta Nīderlandes kino festivāla un Amsterdamas Starptautiskā dokumentālo filmu festivāla konkursu programmās.

Eritrejas zvaigznes
Eritrea Stars
Nīderlande, 55`, 2015.
Režisors: Džons Apels
Vienīgais seanss – 22.maijā pulksten 15:00 (seansā demonstrēs arī īsfilmu „Jauniņais”)


2012. gadā Eritrejas nacionālā futbola izlase zaudēja līgas spēlē Ugandā... un atkal uzradās tikai divus gadus vēlāk – Nīderlandes pilsētiņā Gorinčemā. Vietējais policists un futbola komanda nekavējoties uzņemas rūpes par spēlētājiem – nodrošina viņus ar pajumti, drēbēm, un, protams, futbola treniņiem vietējā trenera vadībā.
Spēlētāji tiek filmēti nodarbībās, holandiešu valodas stundās un to kopējās mājvietās. Lai gan tik tuvu sapnim par starptautisku slavu, futbolisti nav brīvi – viņus dzen šausmās bailes par iespējamām Eritrejas režīma represijām.
Filma bija iekļauta Amsterdamas Starptautiskā dokumentālo filmu festivāla konkursa programmā.

Sīrijas ķēniņienes
Queens of Syria
Lielbritānija, Jordāna, Apvienotie Arābu emirāti, 70`, 2014.
Režisore: Jasmīna Feda
Vienīgais seanss – 22.maijā pulksten 17:00


Sešdesmit sīrietes dzīvo trimdā Amānā, Jordānijā. 2013. gada rudenī viņas apvienojās, lai uzvestu savu versiju Eiripīda “Trojietēm”, kas uzrakstītas 415.gadā pirms mūsu ēras, – sengrieķu traģēdijai par sieviešu rūgto likteni karā. Piecas nedēļas pirms pirmizrādes viņu ir 40, četras – jau tikai 30.... Visām tā būs pirmā pieredze uz skatuves, un līdz brīdim, kad viņas stāsies uz skatuves, ir palikušas vien sešas nedēļas, un tad uz viņām lūkosies simtiem skatītāju.
Rezultāts ir pārsteidzošs antīkā, pārlaicīgā un personīgā apvienojums. Oriģinālo lugas tekstu papildina sieviešu monologi, stāsti par piedzīvoto, kas pārsteidzoši līdzinās trojiešu sakropļotajiem likteņiem vairākus tūkstošus gadu senā pagātnē. Lugas iestudējuma process izvēršas ļoti emocionāls, tas ir pilns izaicinājumu, tiek uzplēstas senas rētas, tādēļ dažbrīd draud izjukt arī pats projekts.
Abudabi kino festivālā Jasmīna Feda saņēma balvu kā labākā arābu pasaules režisore, filma bija nominēta arī kategorijā „labākā dokumentālā filma”.

Rosita
Dānija, 90`, 2015.
Režisore: Frederika Aspoka
Lomās: Mikels Bo Folsgārds, Mersedesa Kabrala, Jens Albinuss
Vienīgais seanss 22. maijā pulksten 19:00


Johanness ar tēvu, pusmūža atraitni Ulriku, vada klusu ikdienas dzīvi nelielā zvejnieku pilsētiņā Dānijas ziemeļos. Ulriks ilgojas pēc mīlestības, pēc sievišķām rūpēm un maiguma un, sekojot daudzu pilsētiņas vīriešu piemēram, noorganizē sev līgavu no Filipīnām. Ulrika dēls nelabprāt kļūst par tulku, tomēr laika gaitā viņš un tēva līgava, Rosita, satuvinās, un viņos mostas jūtas. Johannesam jāizlemj, vai viņš ir gatavs uzņemties atbildību par saviem sapņiem un nākotni.
Maskavas starptautiskajā kino festivālā filma saņēma balvu par režiju, tā bija nominēta arī kā labākā filma; divās kategorijās (skatītāju balva un labākā dziesma) tā bija nominēta Roberta balvai – Dānijas Oskara ekvivalentam, ko Dānijas Kinoakadēmija pasniedz kopš 1984.gada; filmu izrādīja arī Hamburgas kino festivālā.

Vidusjūra
Mediaterranea
Itālija, Francija, ASV, Francija, Katara, 107`, 2015.
Režisors: Džonas Karpiņano
Vienīgais seanss – 23.maijā pulksten 19:00


Filmas darbība sākas Alžīrijā, kur ieradies Ajiva, jauns vīrietis no Burkinafaso. Kopā ar Ajivu ieradies arī viņa draugs Abāss. Abi vīrieši devušies ceļā cerībā rast labāku dzīvi Eiropā. Draugu turpmākais ceļš vedīs pāri tuksnesim, viņi piedzīvos laupītāju uzbrukumu, nonāks Lībijā, nedrošā kuģī dosies baiļpilnā braucienā pāri jūrai, un tad beidzot nonāks Itālijā. Tomēr šis ceļojums ir tikai pirmais cēliens imigrantu dzīves drāmā. Kaut arī nokļuvuši Eiropā, viņiem nākas izjust Kalabrijas reģiona sabiedrības atstumtību, viņi kļūst par nelegālo darbaspēku citrusu plantācijās, dzīvo graustos un katru dienu izjūt apkārtējo neuzticēšanos un naidīgo attieksmi.
Filma bija LUX balvas 2015.gada konkursa fināliste, tā bija nominēta AFI Fest (Amerikas Kino institūta) skatītāju balvai, divās kategorijās tā bija nominēta Kannu kino festivālā, kā labākā filma un par labāko aktierdarbu tā triumfēja Kairas kino festivālā, īpašo balvu tā saņēma Minhenes kino festivālā, trīs balvas tā saņēma Stokholmas kino festivālā (arī kā par debijas filmu un aktiera sniegumu), kā arī bija nominēta kā labākā filma, un Cīrihes kino festivālā tā saņēma īpašo balvu un bija nominēta kā labākā filma.
***LUX balvu kopš 2007.gada ik gadu piešķir Eiropas Parlaments, tai ir divi mērķi - vērst uzmanību uz Eiropas sabiedrībai aktuāliem jautājumiem un atbalstīt Eiropas valstu (kop)ražojuma filmu izplatīšanu Eiropas Savienībā. Katru gadu trīs Eiropas Parlamenta LUX kino balvai izvirzītās filmas tiek subtitrētas 24 Eiropas Savienības oficiālajās valodās un izrādītas vairāk nekā 50 pilsētās un 20 festivālos visā Eiropā, ļaujot plašam skatītāju lokam iepazīties ar LUX balvas finālistēm. Laureātu nosaka EP deputātu balsojums, un uzvarējusī filma tiek pielāgota cilvēkiem ar redzes un dzirdes traucējumiem, kā arī tiks reklamēta uz starptautiskās skatuves. http://www.luxprize.eu/official-selection

Samba
Francija, 118`, 2014.
Režisori: Olivjē Nakaše, Ēriks Toledano
Lomās: Omārs Sajs, Šarlote Geinsbūra
Vienīgais seanss – 24.maijā pulksten 19:00


Samba no Senegālas uz Franciju atbrauca jau pirms desmit gadiem, un visu šo laiku viņš strādājis dažādus pagaidu darbus. Alise ieņem vadošu amatu imigrācijas dienestā un nesen kā pārdzīvojusi izdegšanas sindromu. Abi varoņi meklē risinājumu dzīves strupceļam – Samba ir gatavs uz visu, lai iegūtu darba atļauju, un Alisei viņš no kārtējā imigranta kļūst par izaicinājumu, kas sievietes dzīvei piešķir jēgu.
Filmas režisori Olivjē Nakaše un Ēriks Toledano starptautisku atpazīstamību guva ar komēdiju/drāmu „Neaizskaramie” (2012), un arī tajā vienu no galvenajām lomām atveido šobrīd viens no populārākajiem Francijas aktieriem Omārs Sajs, kurš atveido titullomu biogrāfiskajā filmā „Šokolāde”, kas skatāma kinoteātros.
Filma bija nominēta Eiropas Kino balvai (skatītāju balvai), Francijas nacionālajai kino balvai „Cēzars” (otrā plāna aktrise Izija Igelina), Šarlote Geinsbūra kā labākā aktrise bija nominēta Limjēru balvai.

Dīvainā paradīze
Obce Niebo / Strange Heaven
Polija, 107`, 2015.
Režisors: Dariušs Gajevskis
Lomās: Agneša Gročovska, Bartlomejs Topa, Barbara Kubjaka
Vienīgais seanss – 25.maijā pulksten 19:00


Stāsts par paradīzi, kas pārtop par elli. Basja un Mareks ir jauns poļu imigrantu pāris Zviedrijā. Mazi, nevainīgi meli izraisa notikumu lavīnu – viņu meitu atņem un ievieto pagaidu ģimenē... Meitas mīlestībai pret māti tas ir smags pārbaudījums, vecāki iepazīst iestāžu varas spēku pār cilvēku likteņiem, un morāles vārdā tiek pieņemti nesaudzīgi lēmumi. Emocionālā spriedze kļūst neizturama – Basja un Mareks ir gatavi uz visu, lai tikai atgūtu meitu, bet – vai viņi spēs saglabāt cilvēcību?
Agneška Gročovska kā labākā aktrise saņēma Polijas Kino balvu.

Havra
Le Havre
Somija, Francija, Vācija, 93`, 2011.
Režisors: Aki Kaurismeki
Lomās: Andrē Vilmss, Kati Outinena, Žans-Pjērs Darusēns, Blondina Migela, Žans-Pjērs Leo
Vienīgais seanss – 26.maijā pulksten 17:00


Izbijušais bohēmists Marsels Marks ir samierinājies ar neizdevušos literāro karjeru un pārcēlies uz Francijas ostas pilsētu Havru. Marsels ar sievu Arletī dzīvo pieticīgi, iztiku pelnot ar kurpju spodrināšanu un vakarus pavadot ar kolorītiem personāžiem vietējā bārā. Kad Arletī pēkšņi saslimst, Marsels sastop mazu zēnu-bēgli no Āfrikas. Marsels un viņa tuvējie kaimiņu uzņemas rūpes par puiku un slēpj to no policijas inspektora, kurš, iespējams, nemaz neplāno viņus izdot.
Filmas pirmizrāde notika Kannu kino festivālā, kur tā saņēma FIPRESCI balvu, Ekumeniskās žūrijas balvu un bija nominēta Zelta palmas zaram; tā saņēmusi 15 balvas un bijusi nominēta vēl 32 balvām: filma bija LUX balvas 2011.gada konkursa fināliste, kā labāko filmu to apbalvoja Čikāgas Starptautiskajā kino festivālā, trīs kategorijās (labākā filma, režisors un mākslinieks) tā kandidēja uz Francijas nacionālo kino balvu „Cēzars”, kā labākā Eiropas filma tā bija nominēta Itālijas „Dāvidam”, četrās kategorijās tā bija nominēta Eiropas Kino balvai (labākā filma, režisors, scenārists un aktieris (Andrē Vilmss)), trīs kategorijās tā bija nominēta Limjēru balvai (labākā filma, režisors, aktieris (A.Vilmss)), kā labākā filma tā saņēma balvu Minhenes kino festivālā

Filmu apmeklējums iespējams saņemot BEZMAKSAS kinokarti kino Splendid Palace biļešu kasē.

BEZMAKSAS kinokarti varat saņemt sākot ar iepriekšējās dienas plkst. 15.00. BEZMAKSAS kinokarti uz atklāšanas filmu varat saņemt Splendid Palace biļešu kasē no 19.05.2016. plkst. 15.00.

Visām filmām nodrošināts tulkojums latviešu valodā (ar titriem vai sinhrono tulkojumu).Share


– Drukāt dokumentu