Atpakaļ

Jaunumi

Splendid Palace 95. jubileja – 10 interesanti fakti par Latvijas pirmo kinoteātri!

Kinoteātrim Splendid Palace ir neatsverama loma Latvijas kultūrā – tas cauri gadu desmitiem veidojis Latvijas sabiedrības kino gaumi, uztveri un kino skatīšanās paradumus, vienmēr piedāvājot kvalitatīvu un augstvērtīgu saturu kā nacionālo, tā ārzemju filmu mīļotājiem. Gan pats kinoteātris, gan tā ēka iemiesojusi ikoniskākās laikmetu kultūras vērtības un bijusi vieta, kur pulcējās Latvijas inteliģence un kino industrijas nozīmīgākās personības. Atzīmējot Splendid Palace 95. gadskārtu, iepazīsties ar 10 interesantiem faktiem par Latvijas senāko kinoteātri!

1. Pirms kinoteātra celšanas šeit atradās neliela koka būve – vasaras estrāde, kur notika izklaidējoši uzvedumi, tomēr blakus esošā Vērmanes dārza tuvums ar saviem ikvakara pasākumiem lielāko publikas plūsmu vilināja pie sevis, tādēļ esošā estrāde nepastāvēja ilgi. Kinoteātra celtne tapa ļoti īsā laikā – 10 mēnešos, un tā tika atklāta 1923. gada 30. decembrī.

2. Kinoteātris ir iespaidīgs ar tā neobarokālo fasādi, bet iekštelpās pārsteidz ar neorokoko stila formu daudzveidību, turklāt šī bija pirmā brīvstāvošā celtne Rīgā, kas paredzēta tikai kino vajadzībām. Šī ēka vienmēr ir bijusi un palikusi kā kinoteātris, tieši tādēļ Splendid Palace ir saglabājis savu vēsturisko izskatu un vērtību kā arhitekrūras piemineklis.

3. Kinoteātris izcēlās ar izcilu filmu programmu, perfektu apkalpošanu, mēmā kino periodā – arī lielisku orķestri, kuru vadīja Oto Karlī. Papildu izklaide pirms skaņu kino ieviešanas bija tā saucamie divertismenti (viencēliena lugas), dziesmas, burvju mākslinieki un dejotāji, kas papildināja kino seansu.

4. Splendid Palace bija pirmais kinoteātris Baltijā, kas demonstrēja skaņu filmas – 1929. gadā tika izrādīta filma “Dziedošais nerrs” (“Singing Fool”, ASV). Skaņa tai bija uz lielām platēm, tāpēc bija grūti nodrošināt sinhrono tulkošanu.

5. Statistika liecina, ka jau pirmajos darbības gados Splendid Palace bijis pieprasīts – laikā no 1923. gada līdz 1940. gadam kinoteātri apmeklēja ap 6 000 000 skatītāju. Sākotnēji kinoteātrī bija vairāk kā 1000 sēdvietu, un balkona pirmajā rindā bija speciālas ložas. Vietas agrāk nebija numurētas – kas pirmais devās kinoteātrī, tas ieņēma savu vietu.

6. Biļešu cenas padomju gados bija, sākot no 10 kapeikām līdz 70 kapeikām vēlākos gados. Par 10 kapeikām visu dienu varēja skatīties dokumentālo materiālu kino žurnālus, kuri “griezās cilpā”. Šāda filmu demonstrēšanas zāle atradās tagadējās kafejnīcas “Tinto vīna telpa” vietā. Agrākos laikos tur bija arī kino biļešu kases.

7. Par grandiozāko notikumu Latvijas kino dzīvē, un, iespējams, arī Splendid Palace vēsturē kļuva filmas “Zvejnieka dēls” pirmizrāde 1940. gada 22. janvārī un tai sekojošā triumfālā izrādīšana vairāku mēnešu garumā. Uz filmas vakara izrādi bija sanācis daudz vairāk skatītāju, nekā kinoteātris varēja uzņemt. Tika izsaukta policija, bet arī tā nav varējusi pūli apturēt, un salauztas kino ieejas durvis.

8. Kinoteātris piedzīvojis divus kases grāvējus. 1996. gadā filmas “101 dalmācietis” visi seansi tika izpārdoti, un rinda ar cilvēkiem visu dienu nepārtraukti stāvēja no kinoteātra kases līdz pat Brīvības ielai. 2007. gadā par kases grāvēju kļuva filma “Rīgas sargi” – visi seansi tika izpārdoti, un pēc skatītāju pieprasījuma papildus tika izveidots nakts seanss.

/Raksts sagatavots La.lv

Oriģināl-raksts pieejams šeit. Share


– Drukāt dokumentu