Atpakaļ

Jaunumi

Vēsturiskais kino kinolektoriju ciklā jauniešiem

Jauniešu kultūras portāls Jest; sadarbībā ar kinoteātri Splendid Palace aicina vecāko pamatskolas klašu, vidusskolas skolēnus un kino interesentus uz otro sezonu kinolektoriju ciklā Kino žanri II, kas startēs 17. novembrī. Četros lektorijos kino nozares profesionāļi kopā ar jaunajiem kino entuziastiem atraktīvā formātā stāstīs par kino žanru specifiku, spēcinot kino izglītību Latvijā un padarītu to par daļu no pamatskolas un vidusskolas mācību programmas. Pirmais kinolektorijs, kas veltīts vēsturiskajam kino, notiks 17. novembrī plkst. 13:00 kinoteātrī Splendid Palace. Pasākuma lektori jaunais režisors Rūdolfs Anže un režisors Viesturs Kairišs. Stāstījumam par vēsturisko kino sekos latviešu vēsturiskās drāmas Melānijas hronika seanss.

Pirmajā kinolektorijā tiks pētītas kino un vēstures attiecības, vēsturiskuma rekonstruēšanas un vēsturiska attēla jēdzieni, kā arī izaicinājumi, ar kuriem kino veidotāji saskaras, veidojot šādu kino. Daudzsološais režisors Rūdolfs Anže,kura pirmā īsfilma Mana zeme deg (2016) tika nominēta nacionālajai kino balvai Lielais Kristaps kā labākā debijas filma, uzskata, ka daudzi vēsturisko kino interpretē dažādi un pastāv neviennozīmība, ko par tādu definēt. Šī lektorija mērķis ir palīdzēt un skaidrot, kas īsti ir vēsturiskais kino. “Nenoliedzami vēsturiskais kino ir tas žanrs, kurš iespaido ļoti tieši, jo skatītājam ir iespēja asociēties ar filmas varoņiem un caur ekrānu atgriezties citā laikmetā,” uzskata Anže. Tandēmā ar jauno režisoru savās domās par vēsturiskumu uz ekrāna un pieredzē par filmas Melānijas hronika uzņemšanu dalīsies Viesturs Kairišs.  “Ņemot vērā to, ka pats labi pazīstu grūtības un izaicinājumus, veidojot vēsturisku filmu, būšu ieinteresēts uzzināt, kādiem izaicinājumiem bija jāstājas pretī Viesturam Kairišam, veidojot filmu Melānijas Hronika,” savu interesi atklāj Anže.

No novembra līdz martam četros lektorijos, iepazīstot četrus dažādus kino žanrus, būs iespēja paplašināt zināšanas par kino vēstures un teorijas pamatiem. Kā akcentē Splendid Palace kuratore Daira Āboliņa, kinolektorija mērķis iriedrošināt iedziļināties kino vēstures labirintos un vilkt paralēles ar mūsdienu kino. “Ļoti jauni lektori, skolnieki un studenti, no kuriem vairākiem tā būs debija lielas auditorijas priekšā, uzrunās savus vienaudžus un apliecinās savu aizraušanos ar kino vēsturi,” atzīmē Āboliņa. Ar audiovizuālu prezentāciju un kino fragmentu palīdzību jaunie entuziasti un pieredzējuši profesionāļi skaidros, ar kādiem paņēmieniem kino veidotāji gan Latvijā, gan pasaulē uzņēmuši dažādu žanru ikoniskus kino šedevrus, un skatīs, kā šie žanri veidojušies, no kādiem kultūras fenomeniem ietekmējušies un attīstījušies? “Jaunajiem lektoriem līdzas būs kāds no audiovizuālās jomas profesionāļiem, kas šim stāstījumam piešķirs mazu akadēmisku akcentu, kā jau tas tik nopietnai mākslai kā kino pienākas,” formātu iezīmē Āboliņa.

Šosezon kinolektoriju ciklā ieviests būtisks papildinājums– katrai kultūrizglītojošai lekcijai sekos arī attiecīgā žanra pilnmetrāžas filmas seanss. 17. novembrā lektorijā būs iespējams skatīties kino festivāla Tallinn Black Nights konkursa nominanti – filmu Melānijas hronika. Šajā sezonā tiks aplūkotas ne tikai filmas, kurās rekonstruēti vēsturiski notikumi, bet arī fantāzijas kino, mūzikli un vesterni. Pieredzējušo lektoru statusā gaidāmi – žurnālists un pasniedzējs Kārlis Streips, mūzikas apskatnieks un dīdžejs Toms Grēviņš, kino projekta Spektrs patrons Sergejs Timoņins. Viņiem pievienosies arī jaunākās paaudzes kino censoņi – kino entuziastes Elza Elīza Ilješāne un Paula Anna Koškina, kā arī filmas Es esmu šeit galvenās lomas atveidotāja un jaunā aktrise Elīna Vaska. 

Nākamais lektorijs notiks 15. decembrī, kad fantāzijas kino un literatūrai pievērsīsies populārais žurnālists un pasniedzējs, kā arī Harija Potera fans – Kārlis Streips. Ar viņu kopā uzstāsies jaunā fantāzijas kino un literatūras eksperte Paula Anna Koškina, kura klātesošos iepazīstinās ar fantāzijas kino vēsturi un ietekmēm – no Oza zemes burvja līdz pat Troņu spēlēm. Kino seansā – Dž. K. Roulingas darba Fantastiskās būtnes – un kur tās meklēt ekranizācija ar Amerikas Kinoakadēmijas balvas Oskars ieguvēju Ediju Redmeinu galvenajā lomā.

 

Lektorijiem var pieteikties skolēnu grupas ar skolotājiem vai arī atsevišķi interesenti. Cena par 4 lektoriju apmeklējumu (ieskaitot četru filmu seansus) vienam skolēnam vai skatītājam – 16 EUR, savukārt skolotājam vai klases audzinātājam – bez maksas. Pieteikt skolēnu grupas aicinām uz e-pasta adresi iga.lv vai pa telefonu – 67043678. Pārējiem interesentiem abonementi un biļetes būs pieejamas kinoteātra Splendid Palace kasē.

Filma Melānijas hronika tiks rādīta latviešu, krievu un vācu valodā ar subtitriem latviešu un krievu valodā.Share


– Drukāt dokumentu